Awards

Mystery-Files-Logo

JAPAN PRIZE – 2017
Finalist – Audiovisual Division, Primary Category

YOUTH MEDIA ALLIANCE AWARDS OF EXCELLENCE – 2017
Nomination – Best Program, Live Action Ages 6-9 for “The Mystery of the Underground Railroad”

CANADIAN SCREEN AWARDS – 2017
Nomination – Best Direction in a Children’s or Youth Program or Series

GOLDEN SHEAF AWARD – 2016
Nomination – Best Children’s and Youth Production

look-kool

YOUTH MEDIA ALLIANCE AWARDS OF EXCELLENCE – 2017
Nomination – Best Cross-Platform Interactive Content

CANADIAN SCREEN AWARDS – 2017
Nomination – Best Cross-Platform Project – Children’s and Youth

INTERNATIONAL EMMY KIDS AWARDS – 2016
Nomination – Best Non-Scripted Entertainment

YOUTH MEDIA ALLIANCE
Nomination – Best Television Series or Web-series:  Knowledge Acquisition and Development of Critical Thinking.

PRIX GÉMEAUX – 2015
Nomination – Best Research:  Youth

logo-fso

LEO AWARDS – 2017
Nomination – Zoey Siewert – Ouch! – Best Performance in a Youth or Children’s Program or Series

CANADIAN SCREEN AWARDS – 2016
Winner – Best Children’s or Youth Non-Fiction Program or Series
Winner – Best Host in a Pre-School, Children’s or Youth Program or Series
Nomination – Best Writing in a Children’s or Youth Program or Series

YOUTH MEDIA ALLIANCE AWARDS OF EXCELLENCE – 2015
Nomination – FSO 2 Senses:Sight – Best Television Program, All Genres, Ages 6-8
Nomination – FSO 3 Poop – Best Television Program, All Genres, Ages 6-8
Nomination – FSO 3 – Best Convergent Website

JAPAN PRIZE – 2014
Finalist – Audiovisual Division, Primary Category

WGC SCREENWRITING AWARDS – 2014
Winner – Children & Youth category, for “Babies and Families”
Nomination – Children & Youth category, for “Plants”

CANADIAN SCREEN AWARDS – 2014
Nomination – Best Children’s or Youth Non-Fiction Program or Series
Nomination – Best Writing in a Children’s or Youth Program or Series

YOUTH MEDIA ALLIANCE AWARDS OF
EXCELLENCE – 2013

Nomination – Best Television Program, All Genres, Ages 6-8
Nomination Best Convergent Website  

JAPAN PRIZE – 2013
Finalist – Audiovisual Division, Primary Category

WGC SCREENWRITING AWARDS – 2013
Nomination – Children & Youth (live action & non prime-time) category, for “Animals Big and Small”

CANADIAN SCREEN AWARDS – 2013
Nomination – Best Children’s or Youth Non-Fiction Program or Series
Nomination – Best Cross-Platform Project Children’s and Youth

BANFF ROCKIE AWARDS – 2012
Nomination – Best Children’s Programs (2+) – Non-Fiction

logo-fun-hunt

PRIX JEUNESSE INTERNATIONAL – 2014
Nomination – non-fiction category for ages 7-11

CANADIAN SCREEN AWARDS – 2014
Nomination – Best Children’s or Youth Non-Fiction Program or Series
Nomination – Best Cross-Platform Project Children’s and Youth

YOUTH MEDIA ALLIANCE AWARDS OF
EXCELLENCE – 2013

WinnerBest Television Program, All Genres, Ages 9-12
WinnerBest Convergent Website
Nomination – Parents’ Award for Best TV Program or Digital Production

NUMIX AWARDS – 2013
WinnerConvergent Productions: Youth category

logo-irl

YOUTH MEDIA ALLIANCE AWARDS OF EXCELLENCE – 2013
Winner – Best Television Program, All Genres, Teen

CANADIAN SCREEN AWARDS – 2013
Nomination – Best Writing in a Lifestyle or Reality/Competition Program or Series
Nomination – Best Cross-Platform Project – Children’s and Youth

INTERNATIONAL EMMY KIDS AWARDS – 2013
Nomination – Best Non-Scripted Entertainment

KIDSCREEN AWARDS – 2013
Winner – Best Tweens/Teens Non-Animated or Mixed Series

KIDSCREEN AWARDS – 2012
Winner – Viewer’s Choice for Best Tweens/Teens Program
Nomination – Best Tweens/Teens Companion Website

DIGI AWARDS – 2012
Winner – Best in Cross-Platform – Kids  

GEMINI AWARDS – 2011
Nomination – Best Children’s or Youth Non-Fiction Program or Series

YOUTH MEDIA ALLIANCE AWARD – 2011
Nomination – Best Convergent Interactive Content

LEO AWARDS – 2011
Nomination – Best Direction in a Youth or Children’s Program or Series

SHAW ROCKET PRIZE – 2010
Nomination – Best Children’s, Youth, or Family Program.

GEMINI AWARDS – 2009
Nomination – Best Host in a Pre-School, Children’s Youth Program or Series

logo-mh

TAIWAN INTERNATIONAL CHILDREN’S FILM FESTIVAL – 2010
Nomination – Best Children’s Television Series

GEMINI AWARDS – 2009
Winner – Best Host in a Pre-School, Children’s Youth Program or Series
Nomination – Best Children’s or Youth Non-Fiction Program or Series

BANFF WORLD TELEVISION AWARDS – 2009
Nomination – Best Children’s Program

JAPAN PRIZE – 2007
Winner – Minister of Internal Affairs and Communication Prize
(Category: Early Education)

GEMINI AWARDS – 2007
Nomination – Best Children’s or Youth Non-Fiction program or series
Nomination – Best Writing in a Children’s or Youth Non-Fiction program or series

ACT – ALLIANCE FOR CHILDREN AND TELEVISION – 2007
Nomination – Best Program

PARENT’S CHOICE AWARDS – 2006
Winner – Parent’s Choice Approved

GEMINI AWARDS – 2003 & 2005
Six nominations – including Best Children’s or Youth Non-Fiction program or series

PRIX JEUNESSE INTERNATIONAL2006
Nomination – non-fiction category for ages 7-11

BANFF WORLD TELEVISION AWARDS – 2006
Hors Concours Selection

AURORA AWARDS – 2005
Winner – Platinum Best of Show

GOLDEN SHEAF AWARD – 2006
Nomination – Best Children’s Production

VIEWFINDERS INTERNATIONAL FILM FESTIVAL FOR YOUTH – 2006
Official Selection

COLUMBUS INTERNATIONAL FILM AND VIDEO FESTIVAL – 2005
Honourable Mention

logo-ei

GEMINI AWARDS –  2005
Nomination – BEST Direction in a Children’s or Youth program or series.

COLUMBUS INTERNATIONAL FILM AND VIDEO FESTIVAL – 2005
Honourable Mention

logo-brain

REFRAMING REALITY – ISRAEL INTERNATIONAL DISABILITY FILM FESTIVAL – 2010
Official selection to screen

ABILITYFEST 2009 – INDIA INTERNATIONAL DISABILITY FILM FESTIVAL – 2009
Official selection to screen at AbilityFest 2009

CANADIAN ASSOCIATION OF BROADCASTERS – 2007
Gold Ribbon Award

9th INTERNATIONAL SICHUAN TV FESTIVAL – 2007
Golden Panda Award

ARTS ABILITIES FESTIVAL – 2007
Best Documentary Feature
Audience Choice Award

PRIX GEMEAUX – 2007
Nomination – Best Biography Documentary
Nomination – Best Direction in a Documentary
Nomination – Best Script for a Documentary
Nomination – Best Editing for a Documentary
Nomination – Best Original Music for a Documentary

PEABODY AWARD – 2007
Winner – THE UNIVERSITY OF GEORGIA, 66TH ANNUAL PEABODY AWARDS

EMOTION PICTURES DOCUMENTARY & DISABILITY, 1st INTERNATIONAL FESTIVAL –ATHENS, GREECE 2007
Winner – 2nd Prize

MINI INPUT – LONDON – 2007
Official selection to screen at MINI-INPUT 2007

BASEL KARLSRUHE FORUM – SWITZERLAND – 2007
Nomination – SRG SSR idée Suisse Prize
Official selection to screen at Basel Karlsruhe Forum 2007

JAPAN PRIZE 2006
Winner – Grand Prix JAPAN
Winner – Best Program – Adult Education Category 

MOST GEMINI NOMINATIONS FOR A DOCUMENTARY – 2006
Winner – Best Biography Documentary Program
Winner – Best Direction in a Documentary
Nomination – Best Writing in a Documentary Program or Series
Nomination – Best Picture Editing in a Documentary Program or Series

INPUT TAIWAN – 2006
Official selection to screen at INPUT 2006
The film also tied for most number of on-demand screenings

INTERNATIONAL INDEPENDENT FILM FESTIVAL – BRUSSELS – 2006
Winner – Emile Cantillon Award for Tomorrow’s Cinema

THE OTHER FILM FESTIVAL – AUSTRALIA – 2006
Winner – Film Victoria Award Best of Fest

DOCNZ INTERNATIONAL DOCUMENTARY FILM FESTIVAL – NEW ZEALAND – 2006
Special MentionBest International Medium Documentary

YORKTON SHORT FILM AND VIDEO FESTIVAL – 2006
Winner Golden Sheaf Award – BEST Documentary P.O.V.
Nominated – BEST Direction Non-Fiction and BEST Editing Non-Fiction

SUPERFEST XXVI INTERNATIONAL DISABILITIES FILM FESTIVAL – BERKLEY – 2006
Winner – Excellence Award
Winner – Spirit Award

MOSCOW DISABILITY FILM FESTIVAL, “Breaking Down Barriers” – MOSCOW 2006
Winner – Grand Prix Award

PICTURE THIS FESTIVAL – CALGARY – 2006
Winner – BEST Documentary by a Disabled Filmmaker

ONTARIO BRAIN INJURY ASSOCIATION – 2006
Winner – Media Award

IMAGE ET SANTE – LIEGE – 2006
Honourable Mention

FRAMES OF MIND MENTAL HEALTH FESTIVAL – 2006

VICTORIA INTERNATIONAL FILM FESTIVAL – 2006
DALLAS VIDEO FESTIVAL – 2006

MINI INPUT – TORONTO – 2006

FORO 50 – MADRID, SPAIN – 2006

DENMARK HANDICAP FILM FESTIVAL – 2006

33rd BRUSSELS INTERNATIONAL INDEPENDENT FILM FESTIVAL – 2006.
Winner – Emile Cantillon Award for Tomorrow’s Cinema

MINI INPUT – BRAZIL 2006

MINI INPUT – AMSTERDAM 2006

MINI INPUT – INDIA 2006

FOCUS FILM FESTIVAL – CHICO, CA 2006

logo-prank-patrol

GEMINI AWARDS – 2008
Nomination Best Children’s or Youth Non-Fiction Program or Series
Nomination – Best Children’s or Youth Non-Fiction Program or Series

GEMINI AWARDS – 2007
Winner – Best Achievement in Make-Up
Nomination – Best Picture Editing in a Comedy, Variety or Performing Arts Program or Series

ACT – ALLIANCE FOR CHILDREN AND TELEVISION – 2007
Nomination – Best Program

GEMINI AWARDS – 2006
Nomination – Best Host in a Pre-School, Children’s Youth Program or Series

BANFF WORLD TELEVISION AWARD – 2006
Nomination – Best Children’s Program

GOLDEN SHEAF AWARD – 2006
Nomination – Best Children’s Production

YTV VIEWER POLL – 2005 & 2006
Selected by viewers as one of YTV’s top 20 programs in 2005 and 2006 – one of only two live-action series to have made the list.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.